شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

"تپه سیاه ریگی" ،یک محوطه نو یافته پیش از تاریــــــــــــخ

تپه سیاه ریگی قلعه نو خــــــــــــرقان،مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است . این اثر در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱  با شماره ثبت ۵۸۴۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ...

پژوهش باستان شناسان میراث فرهنگی-پژوهشکده باستان شناسی درخــــــــــــرقان

درهنگام عملیات گمانه زنی در اطراف آرامگاه شیخ ابوالحسن خــــــــــرقانی،روزهای جمعه که کار هیات تعطیل بود،برای بررسی و شناخت آثار اطراف خـــــــــرقان می رفتیم.در یکی از این روز های تعطیل به دیدن محوطه ای رفتیم که یکی از مناطق با ارزش پیش از تاریـــــــــخ منطقه محسوب می گردد.این محل به نام " تپه سیــــــــاه ریگی" معروف است.

هم چون بسیاری از محوطه های پیش از تاریخی منطقه به علت ارتفاع کم با زمین های همجوارش هم سطح می باشد.ودرنظر اول به نظر نمی رسد یک تپه باستانی است.به سبب وجود ریگ های ریز و درشت سیاهی که سطح آن را فرا گرفته به " سیـــــــــــاه ریگی" معروف است.

موقعیت جغرافیــــــــــــایی

دربین راه شــــــــــــــاهرود به آزادشهر در کیلومتر 20 درسمت چپ جاده اصلی به فاصله 200 متر واقع شده است.قلعه نو خـــــــــرقان درجاده اصلی،دارای 2 جاده اصلی است،که یکی از پایین ازکنار روستای قاسم آباد می گذرد.و دیگری در بالا از کنار قلعه ای که به نام "شهـــــر آباد" است، "تپه سیــــــــاه ریگی" در فاصله این 2 ورودی قرار گرفته ،زمین های اطراف آن مزروعی است،که باعث گردیده پاره سفالینه های بسیاری نمایان گردد.

خــــــــــــــــرقان در فاصله 2 کیلومتری شمال غرب آن واقع شده وباغات وزمین های کشاورزی اهالی بین قلعه نوخــــــــــــرقان واین تپه قرارگرفته است.شمال آن " قلعه شهــــــرآباد" و در جنوب آن روستای قلعه عبدالله و در سمت شرق آن جاده شــــــــــــاهرود به آزاد شهر و در غرب آن زمین های کشاورزی اهالی قلعه نو خـــــــــــــرقان واقع شده است.

(تصویر متعلق به قلعه شهـــــــرآباد ، واقع درسمت شرقی قلعه نوخــــــــــرقان می باشد)

 

وسعت و ارتفاع

این تپه درحدود 2 هکتار وسعت دارد که به صورت شمالی - جنوبی است،ارتفاع چندانی ندارد.دارای پستی و بلندی هایی است که بلندی های آن حداکثر به یک متر می رسد.بخش هایی از شمال غرب وجنوب غرب آن با تراکتور خاکبرداری گردیده که در برش های ایجاد شده آثار خاکستر و استخوان دیده می شود.

قدمت و سفالینه های آن

انبوه سفالینه های منقوش باخطوط موازی سیاهرنگ بر روی زمینه قرمز(پوشش گل اخرای) خطوط قهوه ای بر روی نخودی (پوشش با دوغاب گلی نخودی رنگ) ونقوش هندسی ،شطرنجی ونیز باند های پهن سیاهرنگ بر روی زمینه قرمز،ظروف ضخیم با خمیره سوخته شده،سفالینه های منقوش در داخل وخارج ظرف تیغه های متعدد اعم از مته های سنگی وتیغه های برش دهنده کوتاه و بلند،سنگ ابزار فراوان ازجمله،خراس(آسیاب دستی) و کوبنده های کوچک وبزرگبر سطح تپه دیده می شود.

دارای 2 نوع سفال مشخص است،سفال قابل مقایسه با قدیمی ترین دوره ی سنگ چخماق و ده خیر (جیتونی) و نوع دوم قابل مقایسه با دوره ی چشمه ی علی شهر ری می باشد. سفالینه های نوع اول دست ساز و معمولا با خمیر مایه ی کاه و شن های درشت و عموما خمیر،آنها فاقد پخت کافی و یا دراثر عدم کنترل حرارت ساخته شده در حالیکه پوشش آنها با دوغاب گلی و نقوش خوب حرارت دیده است .سفالینه های نوع دوم ،این نوع سفالینه های دست ساز با خمیر مایه ی شن وماسه بسیار ظریف تر وتنوع آنها نسبت به نوع اول بیشتر است . دارای پخت کافی و پوشش آنها دوغاب گلی آخری است . نقوش عموما حیوانی بز و پرندگان وهندسی به صورت خطوط موازی،زیگزاگها،شطرنجی وخطوطمواج است که به رنگ سیاه بر روی زمینه قرمز می باشد.

شیوه های سفالگری وتکنیک های مربوط به آن ومرغوبیت آن در دوره ی دوم نسبت به دوره ی اول پیشرفته تر است،سنت های سفالگری دوره ی اخیر تا زمان متروک شدن محوطه باقی مانده است.

از انتهای کوه های البرز در دره ی خوش ییلاق در شمال شــــــــــــاهرود جایی که شــــــــــــاهرود به آزاد شهر و گـــــــــــرگان از میان آن می گذرد،فرهنگ های پیش از تاریخ همزمان در دامنه های کوه های البرز وجود دارد،که به فاصله های اندکی از یکدیگر قراردارند، "تپه سیــــــــاه ریگی" با فاصله ی 7 کیلومتری تا الیکایی تا تپه ده خیر 6کیلومتر،ده خیر تاچخماق 4 کیلومتر این فرهنگ ها درشمال به طرف دره گــــــــرگان تا ترکمنستان ادامه پیدا می کند .و بارزترین نقطه به نام جیتـــــون است،که همزمان با "سیــــــاه ریگی" و ده خیر و بقیه است،ازطرف جنوب وتا شهرستان شــــــــــــــاهرود کشیده می شود .

 

 

در پست بعد،که اخرین پست از سلسله بررسی های باستان شناسی در قلعه نو خـــــــــــرقان می باشد ، به بررسی دوره ی اسلامی در خــــــــــــرقان خواهیم پرداخت ......

 

منـــــــــابع:

گزارش گمانه زنی وتعیین حریم باستانی آرامگاه شیخ ابوالحسن خـــــــــرقانی(پژوهش حسن رضوانی نیک ،سازمان میراث فرهنگی کشور،پژوهشکده باستان شناسی)

نشریه آثارباستانی بسطام وقلعه نو خــــــــــرقان (محمدعلی شفیعی،اداره آموزش پرورش شهرستان شــــــــــاهرود،1335)

کعبه دلها،جلوه های عرفانی شیخ ابوالحسن خـــــــــــرقانی(پژوهش و تالیف:سید علی اصغرشریعت زاده)

برج مزار خـــــــــــــــرقان،گوهر برباد رفته (سید رضا محبی نوبری،کارشناس آموزشی هنرهای تجسمی شـــــــــــاهرود)

مجموعه مقالات مردم شناسی ایران (سید علی اصغر شریعت زاده )

نوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، 
برچسب ها : شیخ ابوالحسن خـــــــــــرقانی، قلعه نو خــــــــــــرقان، تپه سیـــــــــاه ریگی، کهنه قلعه، تپه قبر کولی، دهستان خــــــــــرقان، بررسی های باستان شناسی در قلعه نو خـــــــــــرقان،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 23 اردیبهشت 1393
چهارشنبه 7 خرداد 1393 08:39 ق.ظ
بسیار بسیار زیبا
اما چه حیف که اکثر این آثار زیر تازیانه ی باد و باران .....


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات